54571_021

استون

10 / 10
از 1 کاربر

مشخصات کلی

استون| نگین تجارت پیام

 

 

 

 

acetone

Cas number: 67-64-1


فرمول شیمیایی استون : CH3COCH3.

 

نقطه جوش استون: 56 درجه سانتی گراد.

 

چگالی استون: 784 kg/m³

 

حلالیت در آب : کاملا قابل حل است.

 

شکل ظاهری: این مایع بی رنگ، فرار، قابل اشتعال است.

 

اسامی مترادف با استون : پروپانون ، دی متیل فرمالدئید ، دی متیل کتال ، دی متیل کتن ، کتن پروپان ، بتا کتن پروپان ، متیل کتن ، پیروستریک اسید ، پیروستریک اتر ، Acetone.

 

اَسِتون(نام گذاری ایوپاک "پروپانون") ساده‌ترین کتون و یکی از لکه ‌بر ها می‌باشد. این ماده فرار، بی‌رنگ و به شدت آتش گیر است و مصرف بسیار زیادی در صنعت به عنوان حلال دارد. یکی از ساده‌ترین روش‌های ساخت این ماده تقطیر استات کلسیم است.

 

تاریخچه استون

 

 این ماده توسط حییم وایزمن کشف شده است. وی از سال ۱۹۱۶ تا ۱۹۱۹ رئیس یک آزمایشگاه شیمی بود و در جریان مسؤولیت خود در آن، طریقه ساخت ماده شیمایی استون را کشف کرد.

 

تماس با چشم:

 

در صورت داشتن لنز، آن را از چشم خارج ، بلافاصله چشم را حداقل 15 دقیقه آب سرد شسته شود.

 

بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 

 

تماس پوستی:

 

در صورت تماس با پوست،با مقدار زیادی آب سرد به مدت حداقل 15 دقیقه شسته شود. پوست تحریک‌شده با نرم‌کننده بپوشانده شود. لباس ها قبل از استفاده مجددباید شسته شوند.

با یک صابون ضد عفونی کننده بشویید و پوست آلوده را با کرم ضد باکتری بپوشانید و در صورت نیاز به پزشکی مراجعه شود.

 

استنشاق شدید

 

در اسرع وقت فرد مسموم را به فضای آزاد منتقل شود. لباس‌های تنگ مانند یقه، کراوات، کمربند را درآورده . اگر تنفس به دشوار بود از دستگاه اکسیژن استفاده شود. اگر وی تنفس نداشت احیا دهان‌به‌دهان صورت گیرد. 

 

گوارشی:

 

فرد مسموم  مجبور به استفراغ نشود مگر توسط پرسنل پزشکی . فرد اگر مقدار زیادی از این ماده را بلعیده باشد، بلافاصله با پزشک تماس گرفته شود. لباس‌های تنگ مانند یقه ، کراوات، کمربند یا کمربند را از تن وی درآورده شود.

 

 

 

موارد مصرف و کاربرد استون :

 

حلال

 

استون یک حلال خوب برای بسیاری از پلاستیک ها و برخی از الیاف مصنوعی است. استن برای تخمیر رزین پلی استر، تمیز کردن ابزارهای مورد استفاده با آن، و از بین بردن اپوکسی های دو بخش و Superglue قبل از سخت شدن استفاده می شود.
به عنوان یکی از اجزای فرار برای تولید برخی از رنگ ها استفاده می شود. به عنوان یک رطوبت گیر سنگین، در آماده سازی فلز قبل از نقاشی مفید است.
همچنین برای لحیم کاری مناسب و برای حذف شستشوی شفاف پس از لحیم کاری ستفاده میشود. استن کمک می کند تا مانع تاثیر زنگ زدگی شود.

 

استون به عنوان یک حلال توسط صنعت داروسازی و به عنوان یک denaturant در الکل دندانی استفاده می شود استون همچنین بعنوان افزودنی در بعضی داروهای دارویی موجود است.

 

اگر چه استون خود اشتعال پذیر است، استون به عنوان یک حلال برای حمل و نقل و نگهداری استیلن امن استفاده می شود که نمی تواند به عنوان یک ترکیب خالص تحت فشار قرار گیرد

 

مخازن حاوی مواد متخلخل ابتدا با استون و سپس استیلن پر شده و به استون تبدیل می شود. یک لیتر استون می تواند حدود 250 لیتر استیلن را در فشار 10 حل کند.

 

استفاده های پزشکی و لوازم آرایشی

 

استون در انواع مختلفی از کاربردهای پزشکی و لوازم آرایشی استفاده می شود و همچنین به عنوان یک جزء در مواد افزودنی مواد غذایی و بسته بندی مواد غذایی و همچنین در پاک کردن لاک ناخن قابل استفاده است.

 

متخصصین پوست با استفاده از استن و الکل برای درمان آکنه برای پوست خشک استفاده می کنند.

 

استون معمولا در لایه برداری شیمیایی استفاده می شود. عاملی که امروزه استفاده می شود عبارتند از سالیسیلیک اسید، اسید گلیکولیک، 30٪ سالیسیلیک اسید در اتانول و اسید ترشكلروز اسیك (TCA

 

سایر مصارف


استون اغلب مولفه اصلی در تمیز کردن لاک ناخن میباشد.
پاک کردن چسب کلاه گیس ها و سبیل .

 

از استون در صنایع شيميایی به عنوان ماده ميانى در تهيه متيل متاکریلیت ، متاکریلیت اسيد، متيل استفاده مى شود. اغلب اوقات در تهيه ترکيباتى مثل آنتى اکسيدان ها، A ایزوبوتيل کتن، بيس فنل علف کش ها، کتن هاى سنگين، تغليظ فرمالدئيد و دى فنال آمين، و ویتامین هاى ميانى مورد استفاده است.

 

استون بطور طبيعى در متابوليسم طبيعى بدن و در ارگان هاى طبيعى و عضلات و بافت ها دیده مى شود و خون حاوى مقدارى استون است.

 

فروش استون

 

استون در بشکه 165 کیلوگرمی به فروش میرسد.

 

آنالیز استون

برای مشاهده آنالیز روی آنالیز استون کلیک کنید.

مقالات مرتبط

 

 

صنایع تخمیر

 

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :