54571_021

اسید بوریک

10 / 10
از 1 کاربر

مشخصات کلی

اسید بوریک

 

 

 

 

Boric acid

فرمول شیمیایی بوریک اسید: H3BO3
شکل ظاهری اسید بوریک:بلورهای بیرنگ و یا سفیذ رنگ.
اسید بوریک یا هیدروژن بورات (ارتوبوراسیک اسید)، اسید لوئیس بور، یک اسید ضعیف است که به عنوان ضدعفونی کننده، حشره کش و پیش ساز سایر ترکیبات  شیمیایی کاربرد دارد.

اسیدبوریک به شعله نیز مقاوم است.

فرمول شیمیایی اسید بوریک H3BO3  یا B(OH)3 می­باشد. سید بوریک به شکل بلورهای بیرنگ یا سفید رنگی است که قابل حل در آب است. این اسید به عنوان یک ماده معدنی، sassolite نام دارد. متابوریک در دمای بالای 236 درجه سلسیوس ذوب شده و در بالای 300 درجه سلسیوس دهیدراته می­شود و تترا بوریک اسید یا پیروبوریک اسید حاصل می­شود (H2B4O ).

4 HBO2 → H2B4O7 + H2O

واژه اسید بوریک به هر یک از این ترکیبات اطلاق می­شود و در دماهای بالاتر تری اکسید بور تشکیل می­شود:

H2B4O7 → 2 B2O3 + H2O

بوریک اسید یا ساسولیت به طور طبیعی و در حالت آزاد در برخی مناطق آتشفشانی مثل ناحیه توسکانی در ایتالیا و لیپاری در ایسلند یافت می­شود، در این مناطق بوریک اسید همراه با بخار در شکاف های زمین وجود دارد. بوریک اسید ماده تشکیل دهنده سایر مواد معدنی مثل بورکس، بوراسیت و کولمانیت است. اسید بوریک و نمک آن علاوه بر موارد فوق در آب دریا و همچنین در بسیاری از گیاهان وجود دارد.

 

تولید اسید بوریک

 

اسید بوریک اولین بار توسط ویلیام هومبرگ (Wilhelm Homberg) شناسایی شد. اگرچه بورات که شامل اسید بوریک نیز می­شود از زمانی که یونانیان باستان برای شستشو و نگهداری از مواد غذایی مورد استفاده قرار گرفت شناخته شده بود.

بوریک اسید قابل حل در آب جوش است و در دمای بالای 170 درجه سلسیوس به فرم دهیدراته (متابوریک اسید) درمی‌آید.

 

کاربرد اسید بوریک

 

دارویی

اسید بوریک به عنوان ضدعفونی کننده برای سوختگی های جزئی و بریدگی و در پانسمان ها و پمادها مورد استفاده قرار می­گیرد. اسید بوریک در محلول های رقیق شستشوی چشم وجود دارد و به عنوان یک ماده آنتی باکتریال در درمان آکنه و عفونت ها موثر است.

 

حشره کش

بوریک اسید به عنوان حشره کش برای اولین بار در سال 1984درآمریکا برای کنترل سوسری، موریانه ها، مورچه های آتشی کک و ماهی نقره ای مورد استفاده قرار گرفت. این محصول به اندازه ای بی خطر است که می­توان از آن برای کنترل سوسری های خانگی استفاده کرد چون این ترکیب موجب سایش اسکلت خارجی حشرات و از دست رفتن آب بدنشان می­شود. همچنین اسید بوریک همراه با اتیلن گلایکول نقش مهمی در حفاظت چوب از حمله حشرات و قارچ ها و حفظ آنها از پوسیدگی دارد.

 

بافر اسیدیته

بوریک اسید به عنوان یک اسید ضعیف در استخرهای شنا از افزایش اسیدیته جلوگیری می­کند، میزان اسیدیته این ماده  در آب در 25 درجه سلسیوس25/9 است.

 

روغن کاری

سوسپانسیون های کلوئیدی ذرات نانوی اسید بوریک قابل حل در روغن های گیاهی و بنزین است بنابراین می­تواند به عنوان یک روان کننده موثر در سطح سرامیک یا فلزات کاربرد داشته باشد.

 

انرژی هسته ای

اسید بوریک در برخی نیروگا ههای هسته ای به عنوان خنثی کننده نوترون کاربرد دارد. بور در اسید بوریک با جذب برخی نوترون های حرارتی احتمال شکافت حرارتی را کاهش می­دهد.

 

صنعتی

این ماده در صنعت تولید شیشه برای تولید ال سی دی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 کشاورزی

برای جلوگیری از کمبود بور یا جبران کمبود آن به محلول های غذایی گیاهان افزوده می­شود.

 

نکات ایمنی اسید بوریک

 

اشتعال: اسید بوریک غیرقابل اشتعتل میبشد و در زمان حریق فیوم سمی و محرک ایجاد میکند.

 

تنفسی: تنفس بخارات اسید بوریک باعث سرفه و ایجاد درد در گلو میشود د این صورت فرد مصدوم بایدبه هوای آزاد برده شود.
برای جلوگیری از این حالت باید از تهویه مناسب و ماسک حفاظت تنفسی استفاده شود.

 

تماس با پوست: در صورت تماس با پوست ممکن است جذب پوست شود و همچنین پوست را قرمز میکند در ای صورت باید محل تماس را با آب و ابون شست.
برای جلوگیری از این وضعت از دستکش های محافظتی استفاده شود.

 

گوارشی: در صورت خوردن این ماده باعث دل درد، دل پیچه  ، استفراغ و خارش میشود. ای صورت باید دهان فرد شسته شود. برای جلوگیری از این وضعیت خوردن غذا و سیگار کشیدن حین ار باید ممنوع باشد.

 

اسید بوریک را باید جدا از مواد اکسید شونده نگه داشت.

 

فروش اسید بوریک

 

اسید بوریک در کیسه های  و  کیلوگرمی به فروش میرسد.

 

آنالیز اسید بوریک

 

برای آنالیز اسید بوریک اینجا کلیک کنید.

 

اسید بوریک, قیمت اسید بوریک, فروش اسید بوریک, کاربرد اسید بوریک, بوریک اسید, تولید اسید بوریک,اسید بوریک قیمت,اسيد بوريك,تهیه اسید بوریک از بوراکس,خواص اسید بوریک,اسید بوریک چیست,آنالیز اسید بوریک,نکات ایمنی اسید بوریک,

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :