54571_021

سدیم هگزا متا فسفات SHMP

10 / 10
از 1 کاربر

مشخصات کلی

سدیم هگزا متا فسفات SHMP | نگین تجارت پیام

 

 sodium hexametaphosphate

Cas number: 10124-56-8

 

فرمول شیمیایی سدیم هگزا متا فسفات:NaPO3)6)

وزن مولکولی سدیم هگزا متا فسفات: ۷۷/۶۱۱g/mol می­باشد.  


مشخصات ظاهری  سدیم هگزا متا فسفات: سدیم هگزامتافسفات (SHMP) بلورهای سفیدرنگی.

 

 

اسامی مترادف یا سدیم هگزا متا فسفات:به دلیل اینکه این ترکیب مخلوطی از پلیمرهای متافسفات است سدیم پلی متافسفات نیزنامیده می­شود

 

سدیم هگزا متا فسفات در آب حلال است اما در حلال های آلی قابل حل نیست. این ماده جاذب رطوبت هوا است و  به دلیل اینکه با یون های فلزی مثل کلسیم، منیزیم، کبالت و آهن تشکیل محلول می­دهد. در صنعت تصفیه آب کاربرد دارد. 

 

تولید سدیم هگزا متا فسفات

 

SHMP بوسیله گرمایش اوراتوفسفات monosodium برای pyrophosphate سدیم تهیه می شود:

 

2 NaH2PO4 → Na2H2P2O7 + H2O

 

سپس، پیرو فسفات گرم می شود تا محلول سدیم هگزامتافسفات را بدست آورد:

 

3 Na2H2P2O7 → (NaPO3)6 + 3 H2O

 

کاربردسدیم هگزا متا فسفات

 

این ترکیب طیف کاربردی وسیعی در صنایع مختلف دارد مانند کاربردهای صنعتی در میادین نفتی، کاغذ سازی، رنگرزی، نساجی ، صنعت پتروشیمی، صنعت دباغی،متالورژی و ساخت وساز تا کاربرد در صنایع غذایی به عنوان افزودنی های غذایی مانند شربت ها، پودر پنیر، فیله ماهی ، سس سالاد و آبجو.

 

کربنات سدیم گاهی به سدیم هگزامتافسفات اضافه می­شود تا اسیدیته آن به ۶/۸-۸ افزایش یابد تا به عنوان یک شوینده و به عنوان  عامل پراکنده کننده و هموژنایزر برای کاهش سختی آب به کار رود. کاتیون های دو و سه ظرفیتی مثل سدیم هگزا متافسفات در محلول های آبی به منظور تسهیل انعقاد ذرات نامحلول سوسپانسیون به خصوص ذراتی با سایز کلوئیدی مثل رس که بار منفی دارند به دلیل همین خاصیت از سدیم هگزامتافسفات برای تصفیه آب استفاده می­کنند

 

درتعریف عامل پراکنده کننده باید به این نکته توجه داشت که این ماده مانع از تجمع ذرات معلق در مقیاس های بزرگ می­‌شود تا فرآیند ته نشینی آنها را سرعت بخشد. در واقع این عوامل برای خفظ حالت تعلیق به منظور برآورد اندازه ذرات کلوئیدی مورد استفاده قرار می­گیرند.

 

در زمینه عکاسی جزئی از پاک کننده ها هستند که برای نگهداری رنگدانه های پراکنده در رنگ مورد استفاده قرار می­گیرند تا از ایجاد لکه در عکس و فیلم جلوگیری شود.

 

نکات ایمنی

 

تماس با چشم:

 

در صورت داشتن لنز، آن را از چشم خارج کرده، بلافاصله چشم را حداقل 15 دقیقه آب سرد شسته شود و به پزشک مراجعه شود.

 

تماس پوستی:

 

پوست آلوده شده را با آب سرد و صابون شسته شود. پوست تحریک شده را با نرم کننده پوشانده شود . در صورت سوزش و التهاب فورا به پزشک مراجعه شود. 

 

استنشاق:

 

در صورت استنشاق،فرد به هوای آزاد منتقل شود. اگر تنفس برای وی دشوار بود از دستگاه اکسیژن استفاده شود و اگر نتوانست تنفس کند تنفس مصنوعی انجام گیرد. و به پزشک مراجعه شود.

 

گوارشی:

 

فرد مسموم شده مجبور به استفراغ نشود مگر توسط پرسنل پزشکی . فرد اگر مقدار زیادی از این مواد بلعیده باشد، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. لباس‌های تنگ مانند یقه ، کراوات، کمربند یا کمربند را از تن وی درآورده شود.

 

فروش سدیم هگزا متا فسفات

 

سدیم هگزا متا فسفات در کیسه های 25 کیلوگرمی به فروش میرسد.

 

آنالیز سدیم هگزا متا فسفاتبرای مشاهده آنالیز روی آنالیز سدیم هگزا متا فسفات کلیک کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :