54571_021

لیگنو سولفونات کلسیم

10 / 10
از 1 کاربر

مشخصات کلی

لیگنو سولفونات کلسیم | نگین تجارت پیام

 

 

 

 

lignosulphonate calcium

cas number:8061-52-7


فرمول شیمیایی:C20H24CaO10S2

 

حالت فیزیکی: پودر قهوه ی رنگ می باشد.

 

لیگنو سولفونات ها جزو قدیمی ترین افزودنی های شیمیائی مورد مصرف در صنعت بتن می باشند. لیگنو سولفونات ها به عنوان روان کننده بتن یا کاهنده آب بتن به مصرف می رسند. مکانیسم عمل آنها بر پایه خاصیت پخش کنندگی ذرات سیمان در آب می باشد. به تدریج مواد دیگری از جمله ملامین فرمالدئید سولفونه SMF، نفتالن فرمالدئید سولفونه و اخیراً رزین های آکریلیک استری و اتری موسوم به پلی کربوکسیلات ها به این صنعت معرفی شده اند. صنعت لیگنو سولفونات توانسته است تدریجاً ایرادات ساختاری این ترکیبات را برطرف کرده و توانسته همچنان جایگاه خوبی برای لیگنو سولفونات در بین مواد کاهنده آب بتن داشته باشد. امروزه لیگنو سولفونات ها به تنهائی و یا ترکیب با دیگر مواد شیمیائی به وفور در این صنعت مصرف می شوند.

 

عملکرد لیگنو سولفونات به عنوان روان کننده در بتن:

 

ذرات سیمان به دلیل ریز بودن، دارای جاذبه سطحی بالائی بوده و وقتی در آب پخش می شوند تمایل دارند که به یکدیگر چسبیده و ایجاد توده های قفسی شکل کنند. این ساختار قفسی بخشی از آب موجود را در خود حبس می کند و نهایتاً میزان آب مؤثر را کاهش داده و خمیر ایجاد شده نسبتاً روانی کمی دارد. با افزودنی ماده روان کننده، این ماده بر روی سطح ذرات سیمان جذب سطحی شده و باعث کاهش جاذبه سطحی ذرات سیمان نسبت به یکدیگر شده و ساختار قفسی می شکند و در این موقع آب به دام افتاده آزاد می شود و همین فرآیند می باشد که عامل روان کنندگی این دسته ترکیبات می باشد

ساختار شیمیائی لیگنو سولفونات به مراتب پیچیده تر از دیگر روان کننده های سنتزی ماننده نفتالن سولفونات، ملامین سولفونات و پلی کربوکسیلاتها می باشد.

 

 

شیمی لیگنو سولفونات

 

 

لیگنو سولفونات که  یک پلیمر طبیعی میباشد و از ماده لیگنین بدست می آید. . لیگنین یک ساختار پلیمری با سه الکل آروماتیک دارد. لیگنین پس از سلولز بیشترین سهم  ساختار چوب را به خود اختصاس داده است.  جرم مولی این ماده بسیار بالا می باشد در بین الیاف سلولزی قرار گرفته و این الیاف را کنار هم نگه می دارد.

 

 

 

برای تولید کاغذ از چوب، لازم است که لینگین از سلولز جدا شود و به دلیل آن که لیگنین حلالیت خوبی در آب ندارد، در یک فرآیند شیمیائی با نام سولفوناسیون، لینگین به لیگنو سولفونات تبدیل می شود. با قرار گرفتن گروه عاملی سولفات بر روی آن طی فرآیند سولفوناسیون، حلالیت لینگین در آب افزایش میابد. استخراج لیگنین از چوب و سولفوناسیون در یک فرآیند همزمان انجام می شود به این صورت که خرده های چوب در محلول بی سولفیت سدیم یا کلسیم تا دمای 130 درجه سانتیگراد حل می شود و گروه عاملی سولفات بر روی شبکه پلیمری لیگنین پیوند می دهد.

 

در پایان فرآیند مواد نامحلول سلولزی و نمکهای باقیمانده با جرم مولی کم ،از ماده اصلی جدا می شود بطوریکه محصول نهائی با جرم مولی مورد نظر جدا سازی شود. در مرحله تصفیه، قندهای محلول و لیگنو سولفوناتهای با جرم مولی کم نیز جدا سازی می شوند. حضور قندها در مقادیر بالا باعث تاخیر در گیرش سیمان شده و در مقادیر مصرف بالای افزودنی حتی توقف گیرش نیز اتفاق بیافند. این حالت برای بتن ریزی در هوای سرد تشدید نیز می شود و لذا جداسازی قندها از لیگنو سولفونات، بهره وری این مواد را شدیداً افزایش می دهد.

 

 

عملکرد لیگنو سولفونات کلسیم در بتن

 

به دلیل ریز بودن ذرات سیمان ، دارای جاذبه سطحی بالائی میباشد و وقتی در آب پخش می شوند تمایل دارند که به یکدیگر چسبیده و ایجاد توده های قفسی شکل کنند. این ساختار قفسی بخشی از آب موجود را در خود حبس می کند و نهایتاً میزان آب مؤثر را کاهش داده و خمیر ایجاد شده نسبتاً روانی کمی دارد. با افزودنی ماده روان کننده، این ماده بر روی سطح ذرات سیمان جذب سطحی شده و باعث کاهش جاذبه سطحی ذرات سیمان نسبت به یکدیگر شده و ساختار قفسی می شکند و در این موقع آب به دام افتاده آزاد می شود و همین فرآیند می باشد که عامل روان کنندگی این دسته ترکیبات می باشد:

 

 

ساختار شیمیائی لیگنو سولفونات به مراتب پیچیده تر از دیگر روان کننده های سنتزی ماننده نفتالن سولفونات، ملامین سولفونات و پلی کربوکسیلاتها می باشد. پخش شدگی جرم مولی در لیگنوسولفونات بیشتر از روان کننده های سنتزی بوده و گروه های عاملی متعددی بطوری کاملاً تصادفی و بی نظم در ساختار آن توزیع شده است. همین عوامل باعث شده است که مکانیسم عمل لیگنوسولفونات در برابر سیمان کمتر شناخته شده باشد.

یک پدیده مهم در شیمی لیگنوسولفونات اینست که با کاهش نسبت گروه عاملی سولفونات به گروه های عاملی فنولیک و کربوکسیلیک، پایداری سیستم در محیطهای قلیائی غنی از کلسیم کاهش می یابد. به همین دلیل رسوب کمپلکسهای کلسیم لیگنوسولفونات در محلولهای قلیائی در برخی از این ترکیبات مشاهده می شود.

 

 

 

فروش لیگنو سولفونات کلسیم

 

لیگنو سولفونات کلسیم در کیسه ها 25 و جامبو های 600 کیلگرمی به فروش میرسد،برای اطلاع از قیمت لیگنو سولفونات کلسیم  تماس حاصل فرمائبد.

 

آنالیز لیگنو سولفونات کلسیم

 

برای مشاهده آنالیز روی آنالیز لیگنو سولفونات کلسیم کلیک کنید.

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :