54571_021

نیترات سدیم

10 / 10
از 1 کاربر

مشخصات کلی

نیترات سدیم

 
sodium nitrate
فرمول سدیم نیترات:NaNO3

نقطه جوش نیترات سدیم: 380 درجه سانتی گراد.

نقطه ذوب نیترات سدیم: 308 درجه سانتی گراد.

شکل ظاهری نیترات سدیم: پودر سفید یا کریستال بی رنگ با بویی شیرین است.

معادن زیادی از این نمک در شیلی و پرو وجود دارند این ماده سفید به مقدار زیاد در آب حل می شود این ماده همچنین نیتراتین نیز نامیده می شد.
نيترات سديم به صورت توده اي يا لايه اي همراه با آهک يافت مي شود. وزن مخصوص اينن کاني 29/22 گرم بر سانتيمتر مکعب بوده و به آساني در آب حل مي شود نيترات ها به علت محلول بودن در آب، بيشتر در مناطق خشک و کويري يافت مي شوند.

 

موارد مصرف و کاربرد نیترات سدیم در صنایع مختلف:

 

1.در صنایع شیشه، نیترات سدیم در یک فرآیند دو مرحله ای برای ساخت شیشه مقاومم استفاده می شود. در مرحله اول شیشه در یک حمام نیترات سدیم غوطه ور می شود که غنی از سطح شیشه ای با یون های سدیم افزایش قدرت محصول تمام شده قرار دارد. 

2 . باعث اکسیداسیون مواد ارگانیتی شده و باعث تبدیل آهن دو ظرفیتی به سه ظرفیتیی است و از طرفی از احیا بعضی از مواد که نتیجه آن تغییر رنگ می باشد جلوگیری می نماید ضمنا سبب افزایش شفافیت شیشه می شود.

3. در عملیات حرارتی سخت کاری و زاج کاری کاربرد دارد.

4. در ساخت و تولید تقویت کننده ها ، بمب های دودی و ... کاربرد دارد.

5. برای تولید نیترات پتاسیم.

6. تولید کودهای شیمیایی. : نیترات سدیم دارای نیتروژن است که در رشد گیاهان مهمم است. نیتروژن بیش از حد می تواند تولید میوه و گل را به تاخیر انداخته و مصرف خیلی کم آن می تواند به کاهش رشد گیاه منجر شود. نیتروژن نیترات سدیم به سرعت به وسیله ریشه گیاهان جذب و مصرف می شود.

7. تولید مواد دارویی محدود و برای حفظ گوشت. : نیترات سدیم به عنوان ماده نگهدارندهه در گوشت فرآوری شده مانند هات داگ ، کالباس ترکیبی گاو و خوک ، ژامبون و گوشت های آماده می باشد. سدیم نیترات مانع از رشد باکتری های فاسد کننده گوشت است و رنگ قرمزی گوشت یا صورتی گوشت را حفظ می کند.

8. به عنوان ماده اولیه برای تولید اسید نیتریک.

9. جهت قلمزنی فلزات و تصفیه و استخراج طلا.

 

فروش نیترات سدیم

 

نیترات سدیم در کیسه های 25 کیلوگرمی به فروش میرسد.

برای مشاهده آنالیز نیترات سدیم اینجا کلیک کنید.

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :