54571_021

کافئین

10 / 10
از 1 کاربر

مشخصات کلی

کافئین | نگین تجارت پیام

 

 

 

 

نقطه جوش کافئین ۲۳۸ درجه سانتی گراد .

 

 

نقطه ذوب آن ۱۷۸ درجه سانتی گراد.

 

کافئین یک ماده شیمیایی و خوردنی است که در گیاه‌های مختلفی از جمله قهوه، کاکائو، کولا و چای یافت می‌شود.

کافئین نوعی داروی محرک است که می‌تواند از خوابیدن جلوگیری کند. کافئین یک آلکالوئید از خانواده متیل گزانتین‌ها است که خواص آن به تئوفیلین و تئوبرومینهم شبیه‌است.کافئین خالص، به صورت پودر سفید رنگ تلخی می‌باشد. این ماده از ترکیب کربن، هیدروژن، نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده‌است.

کافئین پرمصرف‌ترین ماده دارویی در میان مردم به حساب می‌آید که تقریباً ۹۰ درصد انسان‌ها به‌طور روزانه از آن استفاده می‌کنند. افزایش متابولیسم بدن، تحریک سیستم اعصاب مرکزی و افزایش میزان هوشیاری و آگاهی محیطی از مهم‌ترین آثار کافئین است.

 

خواص کافئین

 

کافئین خالص پودر نرم، بی‌بو، سفید و براقی می‌باشد. نقطه جوش کافئین ۲۳۸ درجه سانتیگراد و نقطه ذوب آن ۱۷۸ درجه سانتیگراد است. وزن مخصوص کافئین ۲/۱ است. منبع اصلی کافئین بین مواد غذایی مختلف، دانه قهوه می‌باشد. محتوای کافئین در مواد غذایی بسیار متغیر است. در سال ۲۰۰۴، در اتیوپی درختانی پیدا شد که یک پانزدهم گیاهان کافئین دار، کافئین داشتند. احتمالاً در آینده نزدیک، از این گیاهان جدید برای تهیه نوشیدنی های قهوه که میزان کمتری کافئین داشته باشند، استفاده می‌شود.

یک دوز کافئین تقریباً ۱۰۰ میلی‌گرم است که ۱۵۰ میلی لیتر نوشیدنی قهوه یا یک عدد قرص کافئین، حاوی این مقدار کافئین می‌باشد. قهوه‌ها از نظر میزان کافئین بسیار باهم متفاوت اند. یک فنجان قهوه می‌تواند بین ۷۵ تا ۲۵۰ میلی‌گرم کافئین داشته باشد. چای سیاه نسبت به قهوه حاوی کافئین کمتری است که البته به روش دم کردن آن بستگی دارد. چای سبز خیلی کم کافئین دارد. نوشابه‌ها معمولاً کمتر از قهوه کافئین دارند، اما برخی نوشابه‌های انرژی‌زا  کافئین خیلی زیادی دارند (در تهیه نوشیدنی های غیر الکلی، میزان کافئین موجود در آنها توسط سازندگان به دقت کنترل می‌شود. معمولاً هر چه میزان کافئین این نوع نوشیدنی ها بالاتر باشد، محبوبیت آن ها بیشتر می‌شود)

شکلات تلخ و شیرین ۸۷۵ میلی‌گرم در هر کیلوگرم

شکلات شیری ۱۰۰ تا ۲۱۰ میلی‌گرم در هر کیلوگرم

کاکائو ۱۷ میلی‌گرم در هر لیتر

قهوه‌ای که خوب دم شده ۱۳۰ تا ۱۶۰ میلی‌گرم در هر لیتر

قهوه بدون کافئین ۱۳ تا ۲۰ میلی‌گرم در هر لیتر

قهوه فوری ۱۳۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم در هر لیتر

اسپرسو ۳۴۰۰ میلی‌گرم در هر لیتر

چای سیاه دم شده ۸۵ تا ۳۷۰ میلی‌گرم در هر لیتر

چای فوری دم شده ۱۲۰ میلی‌گرم در هر لیتر

چای سبز ۸۵ میلی‌گرم در هر لیتر

چای سفید ۶۸ میلی‌گرم در هر لیتر

به کافئین موجود در چای، گاهی «تئین» هم گفته می‌شود، چون قبلاً تصور می‌کردند که کافئین موجود در چای، چیزی جدای از کافئین موجود در قهوه می‌باشد. نوشیدنی انرژی‌زا ۳۵۰ میلی‌گرم در هر لیتر. در برخی کشورها این میزان کافئین را تا ۱۳۵ میلی‌گرم کاهش می‌دهند. نوشیدنی غیر الکلی (کافئین دار) ۱۰۰ تا ۲۷۰ میلی‌گرم در هر لیتر قرصهای کافئین حاوی ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین می‌باشند.

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :