54571_021

کربنات سدیم

10 / 10
از 1 کاربر

مشخصات کلی

کربنات سدیم سبک و سنگین | نگین تجارت پیام

 

 

 


Sodium carbonate

cas number:.497-19-8
فرمول شیمیایی کربنات کلسیم: Na2CO3

 

شکل ظاهری کربنات کلسیم: جامد کریستالی پودری رگ سفید و بدون بو می باشد.

 

اسامی مترادف با کربنات سدیم : سدیم کربنات ، سودا اش، کربنات دو سود ، سودا ، سودا مونو هیدرات ، آنهیدروس ، مونو هیدرات ، پنتا هیدرات.

 

کربنات سدیم دو نوع سبک و سنگین دارد.


کربنات سدیم که با نام سودا اش نیز شناخته می شود به روش سالوی و از واکش سدیم کلرید که نوعی نمک سدیم می باشد با آمونیاک تولید می گردد. این ماده در دو نوع سبک و سنگین تولید می شود که از نظر ترکیبات شیمیایی و فرمولاسیون هیچ تفاوت با هم نداشته و تنها تفاوت کربنات سدیم سبک و سنگین در اندازه و سایز آن ها و چگالی می باشد به این صورت که کربنات سدیم سنگین دارای مش بندی درشت تری نسبت به نوع سبک آن است. انواع کربنات سدیم موجود در بازار کشور عبارتند از مراغه, سمنان, شیراز و چینی که هر یک با توجه به نیاز مصرف کنندگان عرضه می گردد.

سدیم کربنات در آب محلول است. اما به طور طبیعی در بخش های خشک، به خصوص در رسوب های معدنی شکل گرفته از تبخیر آب دریاچه ها یافت می شود. رسوبات معدنی نمک های قلیایی طبیعی، ترکیبی از سدیم کربنات و سدیم بی کربنات است که از کف دریاچه های خشک شده موجود در مصر از زمان های گذشته استخراج می شده است تا در تهیه مومیایی و نیز ساخت ابتدایی شیشه استفاده شوند. سدیم کربنات به سه صورت ترکیب هیدراته شناخته شده است: سدیم کربنات 2 آبه، سدیم کربنات 7 آبه و سدیم کربنات تک آبه.

 

نحوه بدست آوردن کربنات سدیم

 

سدیم کربنات از عصاره گیری خاکستر و آب به دست می آمد، و با تبخیر آب موجود، جمع آوری می شد. هیدروکلریک اسید حاصل از فرآیند لبلنک، یکی از منابع اصلی آلودگی هوا است و کلسیم سولفید که به عنوان یک محصول جانبی تلقی می شود یک فرآورده بیهوده می باشد. البته با این توصیفات، روش اصلی تولید سدیم کربنات تا اواخر دهه ی 1880 همین روش فوق الذکر بود.

در سال 1861، یکی از شیمیدانان صنایع بلژیک، ارنسبت سولوای، روشی را معرفی کرد که سدیم کلرید با استفاده از آمونیاک به سدیم کربنات تبدیل می شود. این فرآیند در یک برج بزرگ میان تهی صورت می گیرد و در انتهای این برج کلسیم کربنات (سنگ آهک) حرارت داده می شود تا کربن دی اکسید به دست آید.

و از قسمت بالای برج، محلول غلیظی از سدیم کلرید و آمونیک وارد آن می شود. به محض این که در میان آن کربن دی اکسید بجوشد، سدیم بی کربنات ته نشین می شود.

سپس سدیم بی کربنات با حرارت دادن در شکل سدیم کربنات ظاهر می شود و آب و کربن دی اکسید سایر فراورده ها را تشکیل می دهند. ضمناً، آمونیاک از فراورده جانبی آمونیوم کلرید مجدداً تولید می شود و این زمانی رخ می دهد که در مجاورت آهک (کلسیم هیدروکسی در شیمی این ماده به عنوان یک الکترولیت استفاده می‌شود.

 

کاربرد کربنات سدیم

 

در شیمی این ماده به عنوان یک الکترولیت استفاده می‌شود.

 تولید شیمیایی شیشه است.

به عنوان تنظیم کننده PH جهت حفظ پایداری شرایط قلیایی.

سدیم کربنات به عنوان یک رسانای خوب در الکترولیز عمل می‌کند.

دانه‌ها به عنوان نرم کنندهٔ آب در شست‌وشوی لباس‌ها به کار می‌رود.

سدیم کربنات همچنین به عنوان عامل ضد رسوبی از جمله رسوب‌هایی که در کتری‌ها و ماشین‌های بخار دیده می‌شود به کار می‌رود.

در کارگاه‌های آجر پزی از سدیم کربنات به عنوان عامل خمیرکننده استفاده می‌شود تا حجم آب مورد نیاز جهت قالب گیری خاک رس کاهش یابد.

سدیم کربنات یک افزودنی غذایی نیز میباشد.

 

فروش کربنات سدیم

 

کربنات سدیم سبک و سنگین در کیسه های 25 کیلویی به فروش میرسد.

 

آنالیز کربنات سدیم 

 

برای مشاهده روی آنالیز کربنات سدیم سنگین و آنالیز کربنات سدیم سبک کلیک کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :