54571_021

دی اتانول امین

10 / 10
از 1 کاربر

مشخصات کلی

دی اتانول امین

دی اتانول امین با علامت   DEA نشان داده می‌شود، دی اتانول امین یک ترکیب شیمیایی آلی از یک امین دسته دوم و الکل دوتایی می‌باشد.

دی اتانول امین به صورت باز ضعیف عمل می‌کند.

از دی اتانول امین و مشتقاتش برای ایجاد کف و بافت‌هایی مثل کرم، مورد استفاده قرر می‌گیرد.

از دی اتانول امین در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی به وفور استفاده می‌شود.

مشتقات دی اتانو امین شامل لورامید دی اتانول امین، کوکو دی اتانول امین، کوکو آید دی اتانول امین یا روغن ناریل از دی اتانول امین، لاریک دی اتانول امید و... می‌باشد.

کاربرد دی اتانول امین

1-   مصارف صنعتی

1-1-سموم کشاورزی:

دو فرایند برای تولید سموم وجود دارد که یکی از آن ها با استفاده از دی اتانول امین است. دی اتانول امین به عنوان م.اد خنثی ساز م.اد شیمیایی کشاورزی کاربرد دارد.

1-2-تولید مواد فعال کننده سطح:

دی اتانول امین برای تولید ماد فعال کننده سطح که در مواد شوینده و بهداشتی مصرف می‌شود.

1-3-تصفیه گاز:

به دلیل این که دی اتانول امین گرمای واکنش کمی دارد و ایجاد خوردگی نمیکند در تصفیه و شیرین سازی گاز طبیعی و غیر طبیعی، گاز پالایشگاهی به کار می‌رود.

 

1-4-تولید سیالات صنعتی:

به دلیل این که دی اتانول امین عمر زیادی دارد و ایجاد خوردگی نمیکند به عنوان خنک کننده کاربرد دارد. با ترکیب دی اتانول امین با اسیدهایی مثل اسید اولئیک یا اسید کربوکسیلیک نمک می‌شود و از خوردگی اسید ها توسط این اسید ها جلوگیری میکند.

استفاده از دی اتانول امین ها در رادیاتور ماشین ها به دلیل این که عمر خنک کنندگی طولانی تر شناخته شده و از رادیاتور های آلمینیومی بیشتر استفاده می‌شود، رو به کاهش است.

1-5-صنعت نساجی:

دی اتانول آمین به عنوان نرم کننده در صنایع نساجی مورد استفاده قرار می گیرند

 

1-6-مواد آرایشی و بهداشتی

اسیدهای چرب با اتانول آمین خنثی می­شوند. به خصوص تری اتانول آمین برای اوملسیون های روغن در آب امولسی فایرهای بسیار مناسبی هستند. دی اتانول آمین جز مواد معمول تشکیل دهنده شامپو و لوازم آرایشی هستند که موجب ساختارکرمی و کف کردن این مواد می­شوند. کوکو آمید دی اتانول آمین یا روغن نارگیل مورد استفاده در شوینده ها یکی از مشتقات دی اتانول آمین است. دی اتانول آمین ماده اولیه در تولید مورفولین نیز می­باشد.

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :