54571_021

سیمان تیپ پوزولاتی

10 / 10
از 1 کاربر

مشخصات کلی

 سیمان

 

 

 

 

سيمان گردی  نرم، جاذب آب میباشد و همپنین قابليت به هم چسباندن ذرات را به يکديگر را دارد. که باععث ایجاد جسم صلب و يکنواختی می‌شود

 

 

 

سيمان ترکيبی از اکسيد کلسيم (آهک) با ساير اکسيدها نظير اکسيد آلومينيوم اکسيد سيليسم، اکسيد آهن، اکسيد منيزيم و اکسيدهای قليائی می‌باشد که ترکيبی با آب را دارا می باشد و در مجاورت با هوا و همچنين در زير آب به تدريج سخت میشود و دارای مقاومت بالائی می باشد به طوريکه در زمانی حدود ٢٨ روز که در زير آب باشد دارای مقاومتی حداقل ٢٥٠ کيلو گرم بر سانتی متر مربع می گردد. 

 

 

 

سیمان از اکسیدکلسیم و سیلیسیم و آهن تشکیل شده است. این مواد در کوره با هم ترکیب شده و غیر از مقداری آهک آزاد باقی مانده، که فرصت کافی برای فعل و انفعال نداشته است، ترکیبات شیمیایی جدید و پایداری نتیجه می شوند. در هنگام خنک کردن مصالح، براساس سرعت خنک کردن، مواد به صورت بلوری و بی شکل ظاهر می گردند. دانه های بی شکل که اکثرا شیشه ای هستند و دانه های بلوری شده، درحالی که یک فرمول شیمیایی دارند، دارای خواص متفاوتی هستند. برای سیمان معمولی، درصد ترکیبات حاصل از فعل و انفعالات فوق با داشتن درصد اکسیدهای موجود در کلینکر و با فرض اینکه کریستاله شدن کامل انجام پذیرفته باشد قابل محاسبه است

 

 

 

 

سیمان پرتلند پوزولانی

 

 

 

چسباننده‌ای آبی است متشکل از مخلوط کامل و یکنواخت سیمان پرتلند و پوزولان که با روش پودرکردن همزمان کلینکر سیمان پرتلند، پوزولان و سنگ گچ در یک آسیاب و یا سایش جداگانه پوزولان و سنگ گچ و اختلاط آن با سیمان پرتلند و یا ترکیبی از دو روش فوق (در ایران معمولاً از روش اول) به دست می‌آید. انواع سیمان پرتلند آمیخته با پوزولان‌های طبیعی به دو گروه زیر طبقه‌بندی می شود.

 

- سیمان پرتلند پوزولانی، در این نوع سیمان ماده پوزولانی حداقل ۵ و حداکثر ۱۵ درصد وزنی سیمان پرتلند پوزولانی را تشکیل می‌دهد. این نوع سیمان برای مصارف عمومی در ساخت ملات یا بتن به‌کار می‌رود.

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :