54571_021

آلودگی هوا

10 / 10
از 1 کاربر

 

 

 

آلودگی هوا و دلایل آن | نگین تجارت پیام

در این مقاله سعی بر این شده تا به بررسی دلایل آلودگی هوا در کلان شهر ها و نحوه مقابله با آن پرداخته شود.
آلودگی هوا یا آلودگی جو مشکلی حاد در سراسر جهان است. از میان علل فراوان آلودگی هوا، می‌توان به عملیات صنعتی، وسایل نقلیه موتوری و سوزانیدن زباله و مواد زائد به‌وسیله افراد اشاره کرد. بسیاری از آلاینده‌ها را در نقطه تولیدشان می‌توان حذف کرد.

در این ارتباط می‌توان به ساخت پس‌سوزهای کاتالیزی برای نصب در لوله اگزوز اتومبیل پیش از تشکیل مه دود اشاره کرد. سیستم‌های کاتالیزی اگزوز روی اتومبیل‌های مدل 1957 نصب شد تا رهنمودهای سخت EPA برای خروج هیدروکربن‌ها و کربن مونوکسید از اگزوز اتومبیل‌ها رعایت شود. استفاده از سیستم‌های کاتالیزی در اگزوز مستلزم مصرف بنزین بدون سرب است تا سرب کاتالیزگر را مسموم نکند.

آلاینده‌های خرجی از فراینده‌های شیمیایی و سایر تأسیسات صنعتی ممکن است به شکل گاز، مه ( درات مایع با قطر کمتر از10 میکرون)، ذرات اسپری( ذرات مایع با قطر بیشتر از 10 میکرون) ، غبار، بخار یا تلفیقی از تمام این موارد باشند. برای گرفتن غبار، به‌طور گسترده‌ای از ته‌نشین کننده‌های الکترواستاتیک به انضمام تصفیه‌خانه‌ها، چرخانه‌ها و دستگاه‌های گاز شوی استفاده می‌شود. برای گرفتن ذرات مایع مه گیرهای ساخته‌شده‌اند که در صنایع فرایندهای شیمیایی به‌طور گسترده‌ای به کار می‌روند.

در میان آلاینده‌های گازی متفاوت که از فرایندهای  صنعتی به هوا فرستاده‌شده‌اند، احتمالاً بیشترین توجه معطوف گوگرد دی‌اکسید شده است. نیروگاه‌های برق مقادیر زیادی گوگرد دی‌اکسید حاصل از سوزانیدن زغال‌سنگ و نفت گوگرددار را به جو فرستاده‌اند. سایر منابع تولید گوگرد دی‌اکسید عبارت‌اند از : فرایندهای تسویه کانی‌ها برای تولید سرب ، مس و روی و نیز کارخانه‌های تولید اسیدسولفوریک.

به دلیل مقدار زیاد گوگرد دی‌اکسید که نیروگاه‌های برق وارد جو کرده‌اند، مشکل این صنعت در میان منابع متفاوت ایجاد این آلاینده‌ها به‌طور گسترده‌تری بررسی و مطالعه شده است. روش حذف این آلاینده ، گوگردزدایی از سوخت،  پیش از استفاده آن در دیگ بخار است.

سال‌ها است که صنعت نفت از این روش برای تولید نفت با گوگرد کم استفاده می‌کند،اما تاکنون این روش، به گوگردزدایی از زغال‌سنگ در مقیاس بزرگ بسط داده نشده است. تعدادی فرایند نیز به‌منظور حذف گوگرد دی‌اکسید ا گازهای خروجی ز دودکش‌های دیگ‌های بخار بزرگ آزمایش‌شده است.سایر فرایندهای شیمیایی تحت بررسی و اصلاح عبارت‌اند از شستشوی گاز با دوغاب منیزیم اکسید، شستشوی گاز با دوغاب سنگ‌آهک، تبدیل کاتالیزی گوگرد دی‌اکسید به گوگردتری اکسید، شستشو گاز به روش خشک‌کردن پاششی دوغاب‌ها ب قسمتی که محصول خشک و گردی شکلی از فرایند به دست آید، شستشو خشک گاز با ناکولیت یا مواد قلیلی  مشابه، واکنش SO2با سدیم سولفیت به‌منظور تشکیل سدیم بی سولفیت در دماهای نسبتاً پایین و جذب SO2به‌وسیله محلول سدیم سیترات.

حذفSO2و همچنین NOx از گازهای حاصل از سوزاندن زغال‌سنگ و نفت به‌عنوان مسئله بسیار مهم بومی شناسی در حال شکل‌گیری است. دودکش‌ها را بلندتر و بلندتر ساخته‌اند تا آلاینده‌ها را در ارتفاع بیشتری در جو تخلیه کنند و هوای اطراف را آلوده نسازند. بااین‌همه، این گازهای سمی و خطرناک در دام بادهای محلی نیافتند و ضمن تماس ا روبت موجود در هوا به اسید نیتریک و اسیدسولفوریک تبدیل می‌شوند و احتمالاً صدها کیلومتر دورتر از منبع تولیدشان به‌صورت باران‌های اسیدی بر زمین فرومی‌ریزند. Ph این باران‌ها اسیدی حدود 1.5 تا 3.5 است. تأثیر این باران‌ها بر گیاهان و آبزیان فاجعه‌آمیز است و قطعاً برای بشر مطلوب نیست. در درجه نخست جنگل‌ها به دلیل کاهش میکروارگانیسم‌های موجود در خاک که نیتروژن را تثبیت می‌کنند از حالت سرسبزی و شادابی خارج‌شده‌اند و ریزش باران‌های اسیدی  بر ماهی‌ها که در دریاچه‌ها زندگی می‌کنند ، مانع رشد این جانوران شده یا آن‌ها را به مرز نابودی کشانیده است و هزینه کاهش میزان ورود گوگرد به جو به‌اندازه 3 درصد معادل یک‌میلیون تن در سال از تأسیسات تولید برق ( که 65 درصد SO2را تولید می‌کنند) در سال 1981 برای 2 میلیارد دلار برآورد شده است.

کاهش مقدار این گاز به‌اندازه 15 تا 30 درصد معادل 6 تا 10 میلیون تن در سال بین 5 تا 7 میلیارد دلار هزینه درخواهد داشت. در مقابل این ارقام، فرهنگستان ملی علوم ایالت متحد تخمین زده که خسارت ناشی از تخریب در یک‌سوم بخش شرقی این کشور در سال 1978 برابر 5 میلیارد دلار بوده است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :