54571_021

اسید بوریک

10 / 10
از 1 کاربر

مشخصات کلی

اسید بوریک | نگین تجارت پیام

 

 

 

 

Boric acid
cas number: 10043-35-3

فرمول شیمیایی بوریک اسید: H3BO3

 

نقطه ذوب اسید بوریک: 236 درجه سانتی گراد.

 

شکل ظاهری اسید بوریک:بلورهای بیرنگ و یا سفید رنگ.


اسامی مترادف با اسید بوریک عبارتند از: هیدروژن بورات ، ارتوبوراسیک اسید، اسید لوئیس بور،

 

اسید بوریک یک اسید ضعیف است که به عنوان ضدعفونی کننده، حشره کش و پیش ساز سایر ترکیبات  شیمیایی کاربرد دارد.

اسیدبوریک به شعله نیز مقاوم است.

فرمول شیمیایی اسید بوریک H3BO3  یا B(OH)3 می­باشد. اسید بوریک به شکل بلورهای بیرنگ یا سفید رنگی است که قابل حل در آب است. این اسید به عنوان یک ماده معدنی، sassolite نام دارد. متابوریک در دمای بالای 236 درجه سلسیوس ذوب شده و در بالای 300 درجه سلسیوس دهیدراته می­شود و تترا بوریک اسید یا پیروبوریک اسید حاصل می­شود (H2B4O ).

4 HBO2 → H2B4O7 + H2O

واژه اسید بوریک به هر یک از این ترکیبات اطلاق می­شود و در دماهای بالاتر تری اکسید بور تشکیل می­شود:

H2B4O7 → 2 B2O3 + H2O

بوریک اسید یا ساسولیت به طور طبیعی و در حالت آزاد در برخی مناطق آتشفشانی مثل ناحیه توسکانی در ایتالیا و لیپاری در ایسلند یافت می­شود، در این مناطق بوریک اسید همراه با بخار در شکاف های زمین وجود دارد. بوریک اسید ماده تشکیل دهنده سایر مواد معدنی مثل بورکس، بوراسیت و کولمانیت است. اسید بوریک و نمک آن علاوه بر موارد فوق در آب دریا و همچنین در بسیاری از گیاهان وجود دارد.

 

تولید اسید بوریک

 

اسید بوریک اولین بار توسط ویلیام هومبرگ (Wilhelm Homberg) شناسایی شد. اگرچه بورات که شامل اسید بوریک نیز می­شود از زمانی که یونانیان باستان برای شستشو و نگهداری از مواد غذایی مورد استفاده قرار گرفت شناخته شده بود.

بوریک اسید قابل حل در آب جوش است و در دمای بالای 170 درجه سلسیوس به فرم دهیدراته (متابوریک اسید) درمی‌آید.

 

برای تولید اسید بوریک از سدیم  بوراکس و اسید سولفوریک و یا اسید هیدروکلریدریک استفاده میشود.

 

تولید اسید بوریک با استفاده از اسید هیدرکلریدیک:

 

ابتدا باید اسید هیدروکلریدریک و بوراکس را به صورت جدا در آب حل میشوند و سپس هر دو محلول را باهم مخلوط  گردد و پس از آن  محلول باید سرد گردد.در این صورت کریستال های اسید بوریک تشکیل میشود که برای تفکیک کردن اسید بوریک از محلول باید آن را از فیلتر عبور داده شود.

 

تولید اسید بوریک با استفاده از بوراکس و اسید سولفوریک:

 

ابتدا بوراکس سدیم را داخل مخزن واکنش ریخته می شود و سولفوریک اسید را به آرامی به بوراکس اضافه می شود تا زمانی که محلول اسیدی شود و PH  آن به صفر نزدیک شود. در این حین محلول اشباع بوراکس یا اورتو بورات تشکیل می شود.

 

محلول داغ در خلا متبلور و سرد می گردد. در این صورت کریستال های بوریک اسید تشکیل خواهند شد. برای بدست آوردن اسید بوریک کریستال ها را از محلول جدا کرده . محلول باقی مانده را برای به دست آوردن سولفات سدیم سردتر می کنند . برای به دست آوردن اسید بوریک خالص باید  اسید بوریک خام تولید شده را  با آب داغ تبلور شود.

 

کاربرد اسید بوریک

 

دارویی

اسید بوریک به عنوان ضدعفونی کننده برای سوختگی های جزئی و بریدگی و در پانسمان ها و پمادها مورد استفاده قرار می­گیرد. اسید بوریک در محلول های رقیق شستشوی چشم وجود دارد و به عنوان یک ماده آنتی باکتریال در درمان آکنه و عفونت ها موثر است.

 

حشره کش

بوریک اسید به عنوان حشره کش برای اولین بار در سال 1984درآمریکا برای کنترل سوسری، موریانه ها، مورچه های آتشی کک و ماهی نقره ای مورد استفاده قرار گرفت. این محصول به اندازه ای بی خطر است که می­توان از آن برای کنترل سوسری های خانگی استفاده کرد چون این ترکیب موجب سایش اسکلت خارجی حشرات و از دست رفتن آب بدنشان می­‌شود. همچنین اسید بوریک همراه با اتیلن گلایکول نقش مهمی در حفاظت چوب از حمله حشرات و قارچ ها و حفظ آنها از پوسیدگی دارد.

 

بافر اسیدیته

بوریک اسید به عنوان یک اسید ضعیف در استخرهای شنا از افزایش اسیدیته جلوگیری می­کند، میزان اسیدیته این ماده  در آب در 25 درجه سلسیوس25/9 است.

 

روغن کاری

سوسپانسیون های کلوئیدی ذرات نانوی اسید بوریک قابل حل در روغن های گیاهی و بنزین است بنابراین می­تواند به عنوان یک روان کننده موثر در سطح سرامیک یا فلزات کاربرد داشته باشد.

 

انرژی هسته ای

اسید بوریک در برخی نیروگا ههای هسته ای به عنوان خنثی کننده نوترون کاربرد دارد. بور در اسید بوریک با جذب برخی نوترون های حرارتی احتمال شکافت حرارتی را کاهش می­دهد.

 

صنعتی

این ماده در صنعت تولید شیشه برای تولید ال سی دی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 کشاورزی

برای جلوگیری از کمبود بور یا جبران کمبود آن به محلول های غذایی گیاهان افزوده می­شود.

 

نکات ایمنی اسید بوریک

 

اشتعال: اسید بوریک غیرقابل اشتعال میباشد و در زمان حریق فیوم سمی و محرک ایجاد میکند.

 

تنفسی: تنفس بخارات اسید بوریک باعث سرفه و ایجاد درد در گلو میشود، در این صورت فرد مصدوم باید به هوای آزاد برده شود.
برای جلوگیری از این حالت باید از تهویه مناسب و ماسک حفاظت تنفسی استفاده شود.

 

تماس با پوست: در صورت تماس با پوست ممکن است جذب پوست شود و همچنین پوست را قرمز میکند در ای صورت باید محل تماس را با آب و صابون شسته شود.
برای جلوگیری از این وضعیت از دستکش های محافظتی استفاده شود.

 

گوارشی: در صورت خوردن این ماده باعث دل درد، دل پیچه  ، استفراغ و خارش میشود.در این صورت باید دهان فرد شسته شود. برای جلوگیری از این وضعیت خوردن غذا و سیگار کشیدن در زمان کار باید ممنوع باشد.

 

اسید بوریک را باید جدا از مواد اکسید شونده نگه داشت.

 

فروش اسید بوریک

 

اسید بوریک در کیسه های  و  کیلوگرمی به فروش میرسد.

 

آنالیز اسید بوریک

 

برای آنالیز اسید بوریک روی آنالیز بوریک کلیک کنید.

 

 

مقالات مرتبط

 

کاربرد اسید بوریک در کشاورزی ، انواع صابون ازنظر نوع مصرف

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :